ADA ÇAYI VE DELİ FESLEĞEN COVİD-19’A KARŞI ETKİLİ OLABİLİR!!!

ADA ÇAYI VE DELİ FESLEĞEN COVİD-19’A KARŞI ETKİLİ OLABİLİR!!!

Sevgili Dostlar,

Salgının kol gezdiği şu günlerde insanoğlu da virüse karşı tedavi ve korunma için bir arayış içindedir. Herkesin gözü kulağı medyadan gelecek güzel bir haber de. Bugün sizlere sunduğum yazı belki de daha önceden farkında olmadan kullandığımız bitki çaylarıyla ilgili ümit verici bir çalışmanın sonucudur.

Almanya’nın Duisburg-Essen Üniversitesi Viroloji Enstitüsünde insan hücresi kültürlerinde yapılan bir çalışmada Ballıbabagiller familyasına ait ada çayı (Salvia officinalis)  ve deli fesleğen (Perilla frutescens) bitkilerinden elde edilen çaylarının coronavirus 2 (SARS-CoV-2)’ün sebep olduğu Covid-19’u tedavi edebileceği ve virüse karşı koruyucu özelliklere sahip olabileceği belirtildi (1).

Araştırıcılar kuru ve yaş yaprakların demlenmesi sonucu elde edilen sıcak sıvının farklı insan hücrelerinde potansiyel bir antiviral etkiye sahip olduğunu buldu. Kuru ve yaş yaprakların da etkisi incelendi ve ada çayında kuru ve yaş yaprakların etkisinin aynı olduğu, deli fesleğende ise yaş yaprakların kurudan daha etkili olduğu bulundu.

Yapılan deneyde uygulama yapıldıktan 30 dakika sonra bitki çaylarının her birinin koruyucu ve tedavi edici özelliklere sahip olduğu belirlendi. İki bitkinin de ayrı ayrı yaprakları alınarak 60°C’de iki saat kaynatılıp elde edilen suyun hastalıklı hücrelere verilmesiyle SARS-CoV-2 çoğalmasının önemli ölçüde engellendiği tespit edildi. Yoğun dozda virüsün bulunduğu hücrelerde bile bitki çayı uygulaması virüs çoğalmasını önemli derecede düşürdü. Kaynatılarak elde edilen çayın içinde bulunan suda çözünür ve sıcaklığa dayanıklı bileşiklerin bu etkiye sebep olabileceği düşünülmektedir.

Diğer bir sevindirici haber ise bildiğimiz demlik poşetinde bulunan miktarın yeterli olabileceği. Deneyde demlik poşetinde bulunan miktara denk 1/10 ve 1/20 oranında sulandırılarak yaprak içeren çayın 30 dakika içerisinde etkisini gösterdiği de kanıtlanmış oldu.

Araştırıcılar ayrıca her iki bitkiye ait çayların koruyucu etkisini belirlemek amacıyla insan hücrelerine önce bitki çayları uyguladılar ve sonra virüsü verdiler. Altı farklı denemenin sonucunda da bitki çayı uygulanan hücrelerde virüs enfeksiyonu önemli derecede az bulundu.

Bu çalışma insanlar üzerinde değil hücre kültüründe yapıldığından ve hakemli dergilerde yayınlanmadığından resmi bir dayanağa sahip olmamakla birlikte bin yıllardır kullanılan bitki çaylarının potansiyel bir şifa kaynağı olduğuna dair önemli ipuçları içermektedir. Son zamanlarda dehşet veren bir salgın olan covid-19 belasına karşı da bu tür çalışmaların etkilerini önümüzdeki yıllarda daha da sık göreceğiz.

Önemli bir husus da şimdi bu ve buna benzer bitkiler covid-19’a karşı etkili oluyor diye sabah akşam sıklıkla ada çayı ve/veya fesleğen çayı içerseniz çok daha tehlikeli olabilir. Ancak güncel hayatın akışına göre tüketilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. “Azı yarar, ortası karar, çoğu zarar” prensibiyle hareket etmek lazım böyle durumlarda. Ayrıca bu tür baharat bitkileri düzenli ilaç kullananlar, hamile ve emzirme dönemindeki bayanlara önemli yan etkiler içereceğinden asla KULLANILMAMASI da belirtilmektedir.  Bitki çaylarını düzenli ve sürekli kullanmak isteyenler de mümkünse bir uzmanına danışmalıdır. Araştırmanın orijinal kaynağı aşağıda sunulmuştur (1).

Sağlıklı ve bereketli bir yıl dileğiyle…

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

 

Bitki besleme, hayvancılık, bitkisel üretim, çiftlik kurulumu ve alet ekipmanları, sıvı gübreler konusunda www.esrefsekerli.com’daki promosyon, danışmanlık, teknik destek ve tedarik bilgileri için aşağıdaki numaralardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Web: https://www.esrefsekerli.com

Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610.

Whatsapp servis hatları:

https://wa.me/905551404610  Onur

https://wa.me/905551404617  Burak

https://wa.me/905551404611  Selçuk

https://wa.me/905551404619 Hacı Vehbi

https://wa.me/905551404615  Fatih.

https://wa.me/905551404614  Mustafa

https://wa.me/905523904620 Taner

 

KAYNAK:

  1. Le-Trilling, V. T. K., Mennerich, D., Schuler, C., Flores-Martinez, Y., Katschinski, B., Dittmer, U., & Trilling, M. (2020). Universally available herbal teas based on sage and perilla elicit potent antiviral activity against SARS-CoV-2 in vitro. bioRxiv. https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.11.18.388710v1.full.pdf