ÇAYIR MER’ALARDA KARIŞIK EKİMLERİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

ÇAYIR MER’ALARDA KARIŞIK EKİMLERİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

www.esrefsekerli.com

Yem bitkilerinin karışık ekimleri sıkça uygulanan ekim yöntemlerindendir. Çevresel stres etkilerini azaltmak, topraktaki mineral ve sudan daha fazla yararlanmak, daha yüksek verim ve besin değeri elde etmek amacıyla çoğu zaman Reygras, yulaf, arpa, tritikale gibi buğdaygil yem bitkileri ile fiğ, yem bezelyesi, üçgül, yonca gibi baklagil yem bitkileri belli oranlarda karışık olarak ekilebilir. Her ne kadar karışık ekimler yemin besin değerini ve verimini artırdığına dair çalışmalar varsa da karışık ekimler biraz daha fazla özen istemektedir. Bu nedenle katışık ekimlerle ilgili avantaj ve dezavantajlar iyi tespit edilerek uygulamaya girilmesi verimlilik açısından önem arz etmektedir.

www.esrefsekerli.com

KARIŞIK EKİMLERİN AVANTAJLARI

 • Karışık ekimdeki farklı bitkiler topraktaki elementlerden farklı şekilde yararlanırlar ve verimli olurlar. Yapılan bir çalışmada Reygras + Yem bezelyesi karışım çalışmadaki diğer karışım ve tek ekimlere göre en yüksek verimi ve ham proteini üretmiştir (1).
 • Hastalık ve zararlı hassasiyeti farklı tür bitkilerde farklı olur. Reygrasa zarar veren bir hastalık yem bezelyesine vermeyebilir en azın ürünün biri kurtulur
 • Karışıma giren yem bezelyesi, yonca vb. gibi baklagil yem bitkileri köklerindeki bakteriler sayesinde havadan azot alıp bitkiye verir azotlu gübre tasarrufu sağlar. Karışımdaki baklagil yem bitkisi dekara 3,2 – 11,5 kg arasında azot bağlayabilir (2). Bu oran yeterli olmadığında ve hayati minerallerin eksikliğinde sıvı gübrelerle takviye yapılabilir (4).
 • Karışımdaki dik gelişen bitkiler yatık gelişen bitkilere destek olur. Örneğin yem bezelyesi dik gelişen reygrasa sarılarak yatmaz ve daha verimli olur.  
 • Baklagiller derin kök yapısına buğdaygiller yüzeysel saçak kök yapısına sahiptir. Bu tür karışımlarla su daha etkin kullanılır.

www.esrefsekerli.com

KARIŞIK EKİMLERİN DEZAVANTAJLARI

 • Karışıma alınacak yem bitkilerinin gelişim özellikleri iyi bilinmeli. En uygun ot, protein vs. verim alınacak hasat dönemleri aynı olmalı.
 • Karışık ekimlerin ekim ve bakımında çok özel makinelere ihtiyaç olabilir. Bu nedenle ekeceğiniz karışımdaki bitkilerin bakım ihtiyaçları da bir birine yakın olmalı.
 • Karışık ekimlerde bitkiler arasındaki rekabet uyumlu olmalı biri çok hızlı gelişip diğerini gölgede bırakırsa hiçbir yararı olmaz. Bu nedenle karışım oranları yöreye göre titiz yapılmalı. Bir bölgedeki karışım oranı başka bir bölgede işe yaramayabilir!
 • Karışımdaki bitkilerden bir veya birden fazlası hastalık ve zararlılara hassas olursa diğerlerinin dayanıklılığını kırabilir. Bu nedenle karışıma girecek bitkilerin hastalık ve zararlı hassasiyeti iyi bilinmeli.
 • Karışık ekimlerin en önemli sorunlarından biri de yabancı otlar ile mücadeledir. Kullanacağınız yabancı ot ilacı karışımdaki bitkilere büyük zarar verebilir veya öldürebilir.
 • Karışık ekimlerde bitkilerin ihtiyaçları farklı dönemlerde farklı olabilir. Bu nedenle tarlaları daha sık takip edilmek zorunda kalabilirsiniz.
 • Karışık ekilen bitkilerin silaj yapılması çok fazla özen ve bilgi gerektirir. Çünkü her bitkinin fermantasyon veya silaj olma süresi ve bakımı değişik olabilir. Bu nedenle silaja daha önceden test edilmeyen bir karışımı doğrudan silaj yapmak büyük zarara yol açabilir.
 • Her derde deva olarak ekilen ikiden fazla yem bitkisi bulunan çoklu karışım iyi değildir. En basit şekilde reygras gibi bir buğdaygil ile yem bezelyesi ya da yonca gibi bir baklagil bitkisi fazlasıyla iş görecektir (3).

www.esrefsekerli.com

Karışık ekimlerle ve bakımıyla ilgili teknik bilgiler, yem bitkileri tohumu ve sıvı gübrelerimiz hakkında siparişler için aşağıdaki çağrı merkezi ve servis hatlarıyla iletişim kurabilirsiniz.

*Bu makale Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN tarafından hazırlanmıştır. 21 Eylül 2020. Eşref Şekerli Danışmanlık Hayvancılık ve Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi. Yavuz Selim Mahallesi Küçük Sanayi Sitesi Marangozlar Caddesi No:25/A Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş.

E-mektup: merayman@esrefsekerli.com
Web: https://www.esrefsekerli.com

Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610.

Whatsapp servis hatları:

https://wa.me/905551404610  Onur

https://wa.me/905551404617  Burak

https://wa.me/905551404611  Selçuk

https://wa.me/905551404619 Hacı Vehbi

https://wa.me/905551404615  Fatih.

https://wa.me/905551404614  Mustafa

https://wa.me/905523904620 Taner

 

KAYNAKLAR:

Kim, W. H., Kim, K. Y., Jung, M. W., Ji, H. C., Lim, Y. C., Seo, S., ... & Lee, H. W. (2011). Dry matter yield and forage quality at mixture of annual legumes and Italian ryegrass on paddy field. Journal of the Korean society of grassland and forage science31(1), 33-38.

Oregon State University Forage Information System 2020, https://forages.oregonstate.edu/nfgc/eo/onlineforagecurriculum/instructormaterials/availabletopics/forageselection/mixtures

Iannetta, P. P., Young, M., Bachinger, J., Bergkvist, G., Doltra, J., Lopez-Bellido, R. J., et al. (2016). A comparative nitrogen balance and productivity analysis of legume and non-legume supported cropping systems: the potential role of biological nitrogen fixation. Front. Plant Sci. 7:1700.

 

#karışıkekim #atarsınfortolursunlort #esrefsekerli #esrefsekerligübre #yaprakgübresi #bitkibesleme #sıvıgübre #humifort #phoszincfort #nitrozincfort #potasfort #calcifort #coppafort #hümikasit #fülvikasit #humikasit #fulvikasit #meyvecilik #sera #seracılık #bağ #bağcılık #zeytincilik #zeytin #gelecektarımda #tarımdakal #çiftçi #tarımheryerde #tarımdabaşarı #kalitelitohum #kaliteliyemtohumu #yembitkisi #yonca #yazotu #eşrefşekerliyazotu #holstein #hoştayn #holştayn #anahtarteslimçiftlik #reygras #ryegrass #teffgras #tefgras #tfegras #çim #yeşilot #ot #italyançimi #italianryegrass #yembitkileri #kabayem #büyükbaş #küçükbaş #besi #süt #çiftlik #tarım #ziraat #istanbul #ankara #izmir #aydın #muğla #denizli #antalya #konya #adana #diyarbakır #erzurum #ağrı #kars #canlıhayvan #simental #gebedüve #damızlık #çiftlikinşaatı #çiftlikkurulumu #çiftlikyönetimi #ızgaralısistem #besiçiftliği #sütçiftliği #danışmanlık #rasyon #besi #ucuzbesi #silaj #mısırsilajı #otsilajı #koruyucuhekimlik #EşrefŞekerli #EşrefŞekerliHibeVeDestekHattı #EşrefŞekerliDanışmanlıkHayvancılıkveTarımÜrünleri #maralfalfa #elephantgrass #filotu